header banner
Default

Forbes, Investing com yazarının kripto para milyarderlerinin listesini yayınladı


Table of Contents

  Forbes, kripto para milyarderleri listesini yayımladı

  Investing.com – Forbes, kripto para endüstrisindeki faaliyetleriyle muazzam gelirler elde ederek kripto milyarderi olan kişilerin listesini yayımladı.

  Küresel medya şirketinin yıllık olarak hazırladığı kripto milyarderleri listesi, 2022 yılı için revize edildi. Listeye bakıldığında kripto para sektörü aracılığıyla ciddi miktarlarda para kazanan kişilerin sayısının önemli ölçüde artışı dikkat çekiciydi.

  Forbes tarafından güncellenen listede şu an 19 milyarder bulunuyor. Geçen yıl ise listede 12 milyarder yer alıyordu.

  Kripto para sektöründe son bir yılda son derece önemli gelişmeler yaşandı. başta olmak üzere birçok altcoin tüm zamanların en yüksek değerine ulaşarak rekor fiyatlara yükseldi. Bu yükselişi tetikleyen faktörler arasında kurumsal yatırımcı ilgisindeki önemli artış, merkezsiz finans (DeFi) ve NFT sektörüne olan yoğun ilgi, Web 3.0 gelişmeleri gibi birçok olumlu faktörü kripto para piyasalarının 2021 yılı içerisinde 3 trilyon dolarlık bir pazara ulaşmasını sağladı. 

  Bunun yanında geçen seneden bu yana birçok ülke kripto paraları yasaklama söyleminden bu teknolojiden yararlanma adına düzenleme söylemine doğru geçiş yaptı. El Salvador’un Bitcoin’i ABD doları ile birlikte ülkede yasal para birimi olarak ilan etmesi ise kripto tarihine geçen bir karardı.

  Forbes listesine bu sene yeni katılanlar arasında Web3 altyapı şirketi Alchemy’nin kurucuları ve sektörün en büyük NFT pazar yeri kurucuları vardı

  Binance CEO’su Forbes listesinin başında yer aldı

  Binance patronu Changpeng Zhao, FTX borsası kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried ve Coinbase (NASDAQ:) CEO’su Brian Armstrong, kripto milyarderleri listesinin başındaki ilk 3 isim oldu. Bu 3 insanın ortak özelliği ise kripto para borsası sahipleri olması.

  Kripto milyarderleri listesinin bir numaralı ismi Binance'in kurucusu ve CEO'su Changpeng Zhao, 65 milyar dolarlık servetiyle aynı zamandan dünyanın en zengin 19. insanı. Forbes'a göre CZ, dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance'in en az %70'ine sahip.

  FTX kurucusu ve CEO'su Sam Bankman-Fried, tahmini net serveti 24 milyar dolar ile CZ'nin arkasından ikinci sırada aldı.

  Coinbase CEO'su ve kurucusu Brian Armstrong, Nisan 2021'de doğrudan bir listeleme yoluyla kripto para borsasını halka arz etti ve şirketi 100 milyar dolarlık şaşırtıcı bir değere ulaştı.

  Piyasa değeri neredeyse yarı yarıya düşmüş olsa da Armstrong, yaklaşık %20 hisseye sahip üçüncü en zengin kripto para yatırımcısı olarak listede yerini alıyor.

  FTX'in kurucu ortağı ve baş teknik sorumlusu Gary Wang, 5,6 milyar dolarlık net servetiyle bu sene kripto milyarderleri listesine giren yeni bir isim oldu.

  Listedeki diğer kripto milyarderleri

  Listede, 3,7 milyar dolar serveti olduğu tahmin edilen Güney Kore merkezli Upbit borsasının kurucusu Song Chi-hyung da yer alıyor. Güney Koreli Dunamu'nun başkan yardımcısı Kim Hyoung-nyon, Upbit'in yaklaşık %14'üne sahip ve bu orana göre yaklaşık 2 milyar dolar değerinde bir servete sahip.

  Portföyünde en çok BTC'yi tutan şirket konumundaki MicroStrategy'nin CEO'su Michael Saylor ise 1,6 milyar dolarlık servetiyle kripto milyarderi konumunu korudu.

  Yazar: Günay Caymaz

  Sources


  Article information

  Author: Patricia Hunter

  Last Updated: 1698030362

  Views: 1033

  Rating: 3.9 / 5 (91 voted)

  Reviews: 83% of readers found this page helpful

  Author information

  Name: Patricia Hunter

  Birthday: 1917-02-02

  Address: 94457 Kevin Motorway, Gutierrezfurt, LA 70613

  Phone: +3862977250270916

  Job: Article Writer

  Hobby: Magic Tricks, Painting, Card Collecting, Drone Flying, Tea Brewing, Surfing, Coin Collecting

  Introduction: My name is Patricia Hunter, I am a Open, frank, irreplaceable, priceless, resolved, unguarded, cherished person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.